
This Cost Analysis worksheet will help you determine how to price your products.
Sample text from Cost Analysis:
| Product or Service | ||
| Measurement unit | ||
| Number of units | ||
| A. Selling Price per unit of product of service | ||
| Less | ||
| Direct Costs | Per unit: | |
| Labor | Per unit: | |
| Materials | Per unit: | |
| Other expenses | Per unit: | |
| B. Total Cost per Unit | ||
| C. Unit Gross Profit (A minus B) | ||
| D. Gross Profit % (C divided by A) |
| Product or Service | ||
| Measurement unit | ||
| Number of units | ||
| A. Selling Price per unit of product of service | ||
| Less | ||
| Direct Costs | Per unit: | |
| Labor | Per unit: | |
| Materials | Per unit: | |
| Other expenses | Per unit: | |
| B. Total Cost per Unit | ||
| C. Unit Gross Profit (A minus B) | ||
| D. Gross Profit % (C divided by A) |